Plastikowe palety

W obecnych czasach wszystko ulega zmianie od sposobów komunikowania się (listy zamieniliśmy na e-maile, dodaliśmy rozmowy telefoniczne, czy sms) przez środki komunikacji (karoce zamieniliśmy na pojazdy) aż do sposobu składowania towarów w magazynach.

Od bardzo długiego okresu używaliśmy ku temu celu drewnianych palet, które odpowiednio odgrywały swoją rolę. Jednak nawet i w tej kategorii niebłagalną była potrzeba wprowadzenia innowacji. Głównymi wadami, które doprowadziły do konieczności zmiany ich na plastikowe palety lub te z tworzywa sztucznego są:

-Zwiększona waga w trakcie transportu lądowego, morskiego, jakiekolwiek.
-Ogranicza ona ładowność i zwiększa nasze straty finansowe ze względu na mniejszą możliwość załadunku innych towarów.
-Bardzo ciężko jest je doczyścić, co pozwala w ekstremalnych przypadkach na rozwój bakterii i grzybów. Jest to bardzo niebezpieczne zjawisko w sytuacji ładowania na te palety artykułów spożywczych.
-Ponadto, szybko ulegają zniszczeniu.

Palety plastikowe natomiast posiadają znacznie dłuższą żywotność. Są odporne na większość rodzajów chemikaliów takie jak kwasy i zasady. Dlatego paleta z plastiku jest odporna na wodę i środki myjące, dzięki czemu jest doskonała do przewożenia artykułów spożywczych, ponieważ bakterie nie mają możliwości, aby zagościć tam na dłużej. Z całą pewnością są bezpieczniejsze, ponieważ nie posiadają gwoździ, ani elementów, o które potencjalny użytkownik mógłby się zranić. Faktem jest również to, że palety plastikowe są lżejsze od palet drewnianych. Jedyną wadą tych palet jest ich koszt, który zaczyna się od 120 zł za sztukę, gdzie drewnianych cena zaczyna się od około 10 zł za sztukę.

Jak możemy zauważyć, palety z tworzyw sztucznych, a także te z plastiku są wspaniałą alternatywą dla palet drewnianych. Rosnąca w społeczeństwie świadomość tego, jak bardzo narażamy nasze naturalne środowisko na różnego rodzaju skażenia. Bądź dewastację związaną z wycinką drzew, budzi w nas pewnego rodzaju niepokój. Dlatego palety wykonane z plastiku są doskonałą opcją, aby chociaż w minimalnym stopniu móc zapobiec zagrożeniom wynikającymi ze stosowania palet drewnianych. Palety powstałe z tworzyw sztucznych, zapewniają bardzo długą żywotność rzędu nawet 10 lat, bez utraty swoich własności, a kiedy zostają wyeksploatowane, mogą zostać poddane ponownemu recyklingowi. Ogromną zaletą w transporcie jest niższa masa własna owych palet, która pozwala na załadowanie większej ilości towaru, a co za tym idzie? Ograniczenie emisji spalin w trakcie drogi z magazynu do miejsca dostawy. Kolejny argument przemawiający za plastikowymi paletami.

Podsumowując, palety drewniane były wykorzystywane przez wiele lat, kiedy trzeba było magazynować różnego rodzaju produkty. Niestety, taki urok naszych czasów, że dążymy do ewolucji ze wszystkim. Ten proces nie omija nawet palet drewnianych, które mają za swoich następców te wyprodukowane z tworzyw sztucznych. W dzisiejszych czasach przy wzmożonej świadomości potrzeby dbania o środowisko są one wspaniałym substytutem pozwalającym na rozwiązanie przynajmniej podstawowej części tego problemu.